LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti ovčím kiahňam v dospelosti

Lenka:
Chcela by som sa opýtať ohľadom očkovania proti ovčím kiahňam v dospelosti. Žiadne som neprekonala a plánujem tehotenstvo. Dočítala som sa, že napriek očkovaniu môže človek kiahne dostať, aj keď v slabšej forme. Je to problém v prípade, že zaočkovaná žena sa predsa len takto nakazí v tehotenstve? Alebo ten vírus je tak slabý, že pre dieťa nepredstavuje riziko? Snažila som sa nájsť nejaké štúdie alebo bližšie informácie, ale nikde som nič nenašla.

Doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Tzv. prelomová nákaza (ochorenie u kompletne zaočkovanej osoby) je veľmi zriedkavá a s miernym priebehom. Pre ženu, ktorá neprekonala ovčie kiahne je dôležité očkovanie, aby nedošlo k nákaze počas tehotenstva živými vírusmi, najmä na konci tehotenstva a okolo pôrodu môže dieťa mať tzv. neonatálnu varicelu so závažným život ohrozujúcim priebehom. Po aplikácii vakcín sa vytvára nielen protilátková ale bunková imunita, takže očkovaná žena je vždy v určitom rozsahu chránená pred prirodzenou nákazou a tak chráni aj plod. Z toho vyplýva, že by  ste sa mali dať  zaočkovať a podľa odporúčania zabrániť otehotneniu 1 mesiac po aplikácii vakcíny.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.