LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti tetanu a jeho účinnosť (12/2022)

Vlado: Pred 3 dňami som stúpil na klinec. Bol som očkovaný proti tetenu v 3. mesiaci 2014. Rozmýšľal som, že by som sa dal hneď preočkovať, ale:
1. V deň úrazu (nedeľa) mi v každej nemocnici povedali, že nemajú očkovaciu látku. Tak som si ju dal predpísať obvodným lekárom. Vakcína v lekárniach, ktoré som navštívil sa dala len objednať a príde až dnes. Je tu ale ešte jedna vec.
2. Budúci týždeň sa mi majú robiť nejaké zákroky a biochemické testy, kde sa používajú sety, ktoré uvádzajú, že je tam možná interferencia s heterogénnymi protilátkami a HAMA protilátkami.
Prosím, som dostatočne chránený ešte tou pôvodnou preočkovanosťou (2014), alebo sa mám dať aj po tých 3 dňoch od úrazu preočkovať? Myslíte si, že po preočkovaní môžu sety zaznamenať cross reakciu a tým falošne pozitívny výsledok?

MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:  Rozhodnutie o preočkovaní proti tetanu závisí od dvoch faktorov: charakter rany – všeobecne rizikové sú hlboké alebo bodné rany, znečistené zeminou, prachom, kde sa môžu nachádzať spóry baktérie Clostridium tetani a ako druhý faktor sa posudzuje interval od posledného preočkovania (5 rokov pri veľmi rizikových poraneniach a znečistených ranách a 10 rokov pri menej rizikových poraneniach). Interferencia s protilátkami by bola možná skôr v prípade podania špecifických imunoglobulínov proti tetanu (najmä ak by boli heterológne – zvieracie protilátky), nie v prípade podania vakcíny, ktorá indukuje tvorbu Vašich špecifických protilátok a pamäťových lymfocytov. Ale v každom prípade uveďte túto skutočnosť lekárovi, ktorý biochemické vyšetrenie indikoval.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.