LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti tetanu a tehotenstvo (12/2022)

Miriam: Chcela by som sa opýtať, v októbri má moja obvodná lekárka preočkovala proti tetanu. Niekedy v Tom čase som musela aj otehotnieť momentálne by som mala byť v nejakom 6 týždni. A ja sa trochu bojím či očkovanie nemohlo ublížiť bábätku. Viem že je odporúčane sa proti tetanu v tehotenstve očkovať ale nie tak skoro. Myslíte že je to v poriadku?

MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:  Očkovacia látka proti tetanu je neživá, teda sa môže aplikovať aj počas tehotenstva, bez ohľadu na týždeň alebo mesiac gravidity.  Očkovanie na konci tehotenstva, ev. v treťom trimestri sa odporúča preto, aby bolo dieťa po narodení chránené pred nákazou a vznikom závažného novorodeneckého tetanu. Prednostne sa to realizuje u neimúnnych matiek v rozvojových krajinách,  aby novorodenci mali pasívne placentou prenesené špecifické protilátky, ktoré by ich chránili po narodení, pretože pôrody v týchto krajinách prebiehajú doma a nie vždy za sterilných podmienok. Nemusíte sa teda vôbec stresovať kvôli aplikácii tejto vakcíny, nie je na to dôvod.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.