LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti tuberkulóze

Zuzana:

Pekný deň prajem, aký je váš názor na očkovanie proti tuberkulóze u detí v súvislosti s aktuálnom migračnou krízou ľudí z Ukrajiny? Samotné MZSR, už komunikovalo smerom k verejnosti zvýšenú pravdepodobnosť zo zavlečenia nákazy do SR. Mám 5 ročnú dcérku a zvažujem či ju dať zaočkovať. Počula som však rôzne názory , že očkovanie proti TBC spôsobovalo mnoho nežiadúcich účinkov či autoimunitné ochorenia a mám preto aj obavy . Prosím vedeli by ste mi poradiť poprípade usmerniť v informovaní o rizikách vakcíny  a či v súčasnej situácii dať dieťa očkovať proti TBC? Dcérka je zdravá, avšak má potravinové alergie. Ďakujem s pozdravom

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Pravidelné povinné očkovanie novorodencov proti TBC sa u nás skončilo v roku 2012, predtým bol očkovaný prakticky každý donosený novorodenec. Bolo to obdobie, keď u nás poklesol výskyt TBC pod hranicu nad ktorou WHO odporúča celoplošné očkovanie. Odvtedy sa očkujú len rizikové deti, v ktorých okolí sa vyskytuje TBC. Týka sa to niekoľkých lokalít so sociálne slabým obyvateľstvom s nízkym hygienickým štandardom najmä v Prešovskom kraji. Ich očkovanie majú v kompetencii detskí pľúcni lekári. Tí môžu očkovať aj iné deti na žiadosť rodičov, vtedy si rodičia vakcínu hradia.

Dovoz vakcíny nie je automatický, bývajú čakacie doby. Očkovanie nie je nebezpečné, pokiaľ dieťa nie je s so zriedkavou variantou oslabenia imunity. V minulosti boli komplikácie pre zlú techniku očkovania, vakcína sa má podať prísne intradermálne (do povrchovej kože), keď sa dostala pod pokožku, tak mohli vzniknúť reakcie lymfatických uzlín, hlavne v pazuche.

Ukrajinci – majú povinné očkovanie detí proti TBC a to je pomerne slušne realizované, od detí nehrozí TBC. Choré sú evidované. Problém je skôr výskyt TBC u dospelých a kmene rezistentné na bežnú liečbu, to je ale záležitosť lekárov pneumoftizeológov.

Ak nežijete v rizikovej oblasti (na Slovensku je ich málo) a nemáte kontakt s chorým v okolí, tak nie je dôvod sa obávať. Ukrajinské deti vo všeobecnosti nie sú hrozbou a v aktuálnom čase nie je dôvod zvýšeného rizika detí pre získanie TBC. V prípade rozhodnutia sa očkovať sa obráťte na spádového detského pľúcneho lekára – pneumoftizeológa, v tom Vás usmerní váš zmluvný všeobecný lekár pre deti a dorast.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.