LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovať chlapca proti HPV po odobraní condylomat?

Môj syn má 20 rokov, v 1/2010 podstúpil operáciu condylomat malých rozmerov. V 5/2010 musel byť znovu vykonaný operačný zákrok (počet aj veľkosť bol dôvodom k ich urgentnému odstráneniu aj pooperačnú hospitalizáciu). Je 2 týždne po tom a rany sa zacelujú. Obvodná lekárka navrhla očkovanie proti papilomavírusu a žiadala tiež vyjadrenie kožnej lekárky (tá očkovanie odporúča) a urológa (ten sa vyjadril, že očkovanie je iba pre dievčatá a pre neho nemá význam). Je vhodné očkovanie, aj keď sa už ochorenie prejaví?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Štvorvalentná očkovacia látka proti papilomavírusom je určená na prevenciu jednak cervikálnej dysplázie, cervikálneho karcinómu ale aj na prevenciu bradavíc vonkajšieho genitálu (condylomata acuminata). Vakcína nie je určená na liečbu, ktorú však Váš syn absolvoval. Odporúčanie Vašej obvodnej lekárky ako aj kožnej lekárky je správne. Navrhli očkovanie, aby sa predišlo vzniku nových condylomat. V prípade Vášho syna je to jediná možnosť primárnej prevencie ochorenia, ktoré sa často opakuje, aj keď nespĺňa indikáciu očkovania(že nie je žena v určitom veku).

Očkovacia látka pôsobí rovnako u žien aj u mužov, prioritne je určená na prevenciu rakoviny krčka maternice u žien (v tejto skupine sa realizoali aj štúdie imunogenicity, účinnosti), ale pôsobí aj ako prevencia vzniku condylomata acuminata. V niektorých krajinách očkujú povinne aj chlapcov – adolescentov.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.