LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovať vo vyššom veku po náleze na krčku maternice?

Andrea:

Chcela by som sa opýtať, či by ste mi tiež odporučili očkovanie proti HPV, keďže mám skoro 37 rokov a posledne mi vyšli nejaké skvamózne bunky zo steru krčka maternice a môj gynekológ mi odporučil zaočkovať sa, ale všade, kde čítam, tak sa píše, že očkovanie je len do 26 rokov a ja toto presahujem. Či to vlastne má pre mňa význam.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Očkovanie proti HPV má oficiálnu vekovú indikáciu podľa druhu vakcíny od 9-26 rokov. Účinnosť oboch vakcín proti HPV bola však sledovaná aj u dievčat a žien vo vyšších vekových skupinách, nad 25 rokov. U žien do veku 55 rokov bola preukázaná vysoká imunogenicita vakcín, teda prítomnosť vysokých hladiny protilátok, ktoré sú niekoľkonásobne vyššie po očkovaní než po prirodzenej infekcii. Benefit očkovania je určite aj vo vyšších vekových skupinách. V niektorých krajinách je stanovená vyššia veková hranica (napr. v Austrálii je to 45 rokov, niektoré krajiny nemajú vekové obmedzenie). K nákaze HPV totiž môže dôjsť aj opakovane a viackrát za život. Očkovanie odporúčam, vzhľadom na Váš vek je očkovanie na odporúčanie špecialistu-gynekológa s Vaším informovaným súhlasom, že nespĺňate u nás odporúčanú vekovú indikáciu. Rozhodne však naďalej pokračujete v skríningovom programe u svojho gynekológa, pokiaľ máte na krčku nejaký nález, pretože vakcína nie je terapeutická (čiže nelieči), je preventívna (zabraňuje nákaze a dlhodobému pôsobeniu vírusov na epitel krčka maternice).

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.