LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Odporúčate očkovanie proti meningokokom?

Mária:

Mám 11-mesačnú dcéru. Chodím s ňou k lekárovi do Rakuska. On nám odporučil očkovanie proti meningokokom typu C. Momentálne som na materskej dovolenke, ale pracujem v zdravotníctve. Odporúčate nám toto očkovanie? Kedy by som ju mala dať zaočkovať a potom kedy preočkovať? Koľko stojí jedna dávka u nás?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Očkovanie proti meningokokom skupiny C patrí v niektorých krajinách (napr. Veľká Británia) do pravidelného očkovacieho programu u dojčiat. Meningokoková infekcia je závažné ochorenie, ktoré prebieha ako sepsa, septický šok, hnisavá meningitída, často so zlyhaním orgánov. Baktérie sa prenášajú vzduchom a rozširujú ich chorí, ale aj nosiči týchto baktérií. Práve kvôli jednoduchému prenosu a závažnosti infekcie sa odporúča očkovať najmä deti v kolektívoch, ale aj mladých adolescentov a dospelých. Vakcína sa môže podávať deťom už od 2 mesiacov. Vo veku od 2 – 12 mesiacov sa podávajú 2 dávky v odstupe aspoň 2 mesiacov. Od veku 1 roka sa podáva jedna dávka, pričom preočkovanie nebolo stanovené. Jedna dávka podľa súčasnej kategorizácie stojí 31,53 Eura.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.