LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Pneumokoky a očkovanie (11/2022)

Natália: Dcérka má 5 mesiacov a stále odložené prvé očkovanie. Pred viac ako 3 mesiacmi jej zistili Streptococcus pneumoniae v nose preliečený dvomi antibiotikami ale stále vychádza výter pozitívne. Príznaky ma len soplík. Chcem sa spýtať či je bezpečne absolvovať povinne očkovanie aj v takomto prípade. Lekárka nás do očkovania už tlačí.

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.: Streptococcus pneumoniae (pneumokok) má asi 100 rôznych sérotypov, asi polovica z nich môže vyvolať ochorenie. V Prevenar 13 vakcíne je ochrana proti 13 najdôležitejším druhom pneumokokov. Pneumokok sa u malých detí často vyskytuje v nosičstve, to znamená, že ho môžeme z výteru vykultivovať ale ochorenie nespôsobí. Dalo by sa povedať, že v nose je pneumokok súčasť normálnej mikrobiálnej flóry. Pri pozitívnom výtere z nosa a bez prítomnosti závažnejšieho ochorenia možno očkovať. Vo Vašom prípade je bezpečné očkovať.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.