LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Počet dávok pri očkovaní na žltačku typu A

Zara:
Keďže sa chystám na cestu do juhovýchodnej Ázie, rozhodla som sa, že sa dám zaočkovať na žltačku typu A (na typ B som bola očkovaná v detstve). Všeobecný lekár mi predpísal vakcínu HAVRIX pre dospelých a povedal, že je potrebné podať 3 dávky. Všade sa ale píše, aj v príbalovom letáku, že sa podáva iba jedna booster dávka. Chcem sa opýtať, či je možné z tejto vakcíny podať aj 3 dávky? Spomínala som to už doktorke aj sestričkám, že sa všade uvádzajú 2 dávky, no oni stále tvrdia, že 3 (druhá dávka mesiac po prvej dávke a tretia po 6 mesiacoch od prvej dávky). Chcela by som Vás poprosiť o radu, keďže sa v tomto prípade trocha obávam, čo by to spôsobilo s mojim zdravím. Zatiaľ mi bola podaná prvá dávka vakcíny, na druhú by som mala ísť za 20 dní. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Musím konštatovať, že máte pravdu. Očkovanie proti hepatitíde B je intervale 0 – 1 – 6 mesiacov, je to základné kompletné očkovanie v 3 dávkach. Proti hepatitíde A sa očkuje jednou dávkou a preočkovanie je po 6 mesiacoch a neskôr (roky). Jednou dávkou máte aktuálne ochranu, preočkovanie počká. Dávka naviac by nemala mať dopad na Váš zdravotný stav, ale je zbytočná a pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach v budúcnosti zavádzajúca. Aktuálne máte očkovanie dostatočné a ďalšie nie je potrebné, neskôr – 6 mesiacov až roky –  podľa situácie (v prípade epidemiologického rizika) booster.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.