Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Povinné očkovanie detí
Miriama:
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoved na otázky ohľadne očkovania deti, ktoré mi zatiaľ lekár nezodpovedal. Zaujíma ma, preco sa detičky musia preočkovať po prvom očkovaní už po 6 týždňoch. Prečo nepostačuje prvá dávka? Alebo teda prečo je potrebné preočkovať už 6 týždňov po prvom očkovaní v 3 mesiacoch?
V príbalovom letáku k vakcíne som našla takéto rozdelenie:
3-dávková schéma:
Medzi podaním dávok základného očkovania má uplynúť aspoň 1 mesiac. Podanie posilňovacej dávky – musí sa podať aspoň 6 mesiacov po poslednej dávke základného očkovania a najlepšie pred dosiahnutím veku 18 mesiacov.
2-dávková schéma:
Medzi podaním dávok základného očkovania majú uplynúť aspoň 2 mesiace. Podanie posilňovacej dávky – musí sa podať aspoň 6 mesiacov po poslednej dávke základného očkovania a najlepšie vo veku medzi 11 a 13 mesiacmi.
Prečo je teda pri povinnom očkovaní látkou infanrix hexa nutné očkovať deti 2 x v piatom mesiaci , pripadne 6 týždňov po 1 očkovaní? Nestačí dieťa zaočkovať v 3 mesiaci a potom v 9? Ešte by má zaujimalo prečo je nutné očkovať aj proti pneumokokom 3x. Vopred Vám ďakujem za odpoved.
Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, Csc.:
Otázok bolo položených viac, takže – po poriadku:
Vakcína o ktorej príbalový leták ide je zrejme hexavakcína pre základné očkovanie proti 6 infekčným chorobám. Toto sa – podobne ako vakcína proti pneumokokom – realizuje v prvom roku života.
V tomto veku je očkovanie trojdávkové, pretože detský imunitný systém je ešte „naivný“ – neprišiel do styku s väčším množstvom infekcií. Prvá dávka (po 5. týždni veku) je tzv. iniciačná dávka – uvedie imunitný systém do pohotovosti voči daným antigénom vakcíny. Prebiehajú iniciačné deje, takže po 6.týždňoch je imunitný systém nastavený tak, že podanie druhej dávky vytvorí plnú imunitnú odpoveď s tvorbou protilátok tak, že je dieťa prakticky plne chránené. Tretia dávka po 6. mesiacoch je posilňovacia a fixačná a zaistí dlhodobú imunitu.
Dvojdávková schéma je určená pre deti po prvom roku života – a vychádza z toho, že imunitný systém v tomto veku má už dostatok kontaktov s mikróbmi aby dosiahol stav imunity.
Na záver je namieste podotknúť, že vakcinačné schémy sú aj dnes mierne odchylné v rôznych štátoch sveta, ale optimálne očkovacie schémy sú výsledkom veľkých štúdií efektivity daných vakcín. Určite to nie je ako recept na koláč. Ako príklad uvediem, očkovanie proti Covid-19, kde pri mRNA vakcínach sa ustálila trojdávková schéma a aj jednodávková vakcina sa už stala „ dvojdávkovou“. A ešte – ani po dvoch rokoch nie sú očkovacie schémy definitívne.