LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Prenos ovčích kiahní

Barbora:

Chcela by som sa informovať, či je v prípade zaočkovania staršieho súrodenca proti ovčím kiahňam možný prenos infekcie na mladšieho súrodenca bezprostredne po očkovaní.  Niektoré zdroje uvádzajú, že ak po očkovaná sa objaví vyrážka, je možný prenos ochorenia na inú osobu. Mladší súrodenec má 7 mesiacov a teda nie je možné ho zaočkovať spolu so starším súrodencom. Je potrebné preočkovanie v dospelosti alebo sa po očkovaní vytvára doživotná imunita?

Doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Prenos vakcinálnych vírusov (VZV) je veľmi zriedkavý. Popisuje sa, že pri výseve vyrážky po očkovaní sa môžu preniesť vakcinálne vírusy na osoby v kontakte s očkovanou osobou. Ale aj samotný výsev ojedinelých vyrážok v okolí miesta vpichu (ako očakávaná vedľajšia príhoda po aplikácii tejto vakcíny u očkovanej osoby)  je tiež veľmi zriedkavý.  Prenos vakcinálnych vírusov je nebezpečný najmä pre neimúnne osoby so závažnou poruchou imunity. Po absolvovaní 2 dávok očkovania nie je potrebné neskôr preočkovanie, predpokladá sa dlhotrvajúca imunita. Tzv. prelomové nákazy (u očkovaných osôb) sú veľmi zriedkavé a s miernym priebehom.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.