LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Protilátky po očkovaní

Zuzana:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či dieťa, ktoré dostalo jednu dávku hexa a druhu a tretiu nie ma aspoň malu ochranu voči chorobám, na ktoré sa ockovalo. Mohlo to zanechat nieakú imunitnu pamäť aspoň? Dve dávky Hexa by nestačili na ochranu-na tie 3-4roky do ďalšieho preočkovania? Druha vec, ktorá má zaujíma,či v 5r. života ma preočkovanie zmysel, keď dieťa vynechalo tieto (druhu,tretiu) dávky alebo sa musí ako keby očkovať nanovo. Očkuje sa v tomto veku tou istou vakcínou-Hexa ako do jedného roka? Ide mi o to množstvo hliníka vo vakcinach, nakoľko mám synovca, ktorý má rakovinu pečene, diagnostikovali mu to pred dovŕšením 2roku života.


MUDr. Pavol Šimurka, PhD.

Áno, jedna dávka neživých vakcín podávaných v prvom roku života má do budúcnosti minimálne zabezpečenú pamäťovú stopu. 2 dávky chránia na dobu v rozsahu mesiacov, potom dochádza k poklesu hladiny protilátok. Na plnú ochranu už potom bez tretej dávky v základnom očkovaní, napr. po roku, hladina nie je dostatočná. Ak dieťa vynechalo druhú a tretiu dávku základného očkovania, tak sa musia najprv podať tieto 2 dávky a preočkovanie je neskôr. V 5. roku života sa už neoškuje hexavakcínou ako v prvom roku ale podávajú sa zvyčajne 2 čiastkové vakcíny. Vznik rakoviny pečene nesúvisí s očkovaním ani s hliníkom vo vakcínach.

 


COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.