LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

V akej dobe po očkovaní proti kiahňam je bezpečné otehotnieť?

Lenka:

Nikto z našej rodiny doteraz neprekonal kiahne (ja, manžel ani 2 dcérky – 2 a 5 rokov). Nakoľko plánujeme ešte jedno dieťatko, chcem sa spýtať, či je vhodnejšie dať radšej zaočkovať moje dcérky, alebo sa mám dať rovno zaočkovať ja, a ak áno, tak v akej dobe po očkovaní je už bezpečné otehotnieť?

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Ovčie kiahne – zdanlivo nezávažné vírusové ochorenie môže narobiť komplikácie v tehotnosti a aj u malých dojčiat. Ochrana pred ním je jednoznačne očkovanie. Niektoré štáty preferujú celoplošné očkovanie, iné sa orientujú na rizikové skupiny, iné na dobrovoľné rozhodnutie rodičov. Z hľadiska ochrany tehotných – hlavne plodu je dôležitá ochrana tehotnej. Je dobre ak je sama zaočkovaná – najlepšie pred otehotnením. Otehotnenie je s istotou bezpečné už 3 týždne po očkovaní. Inou formou ochrany je zaočkovanie všetkých okolo tehotnej matky (anglicky cocoon strategy – v preklade stratégia ulity). V takom prípade by to boli Vaše dve dcéry a manžel.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.