Mýty a fámy o očkovaní

Je lepšie získať imunitu prirodzenou infekciou ako byť očkovaný

Je pravdou, že imunita, ktorú získame prirodzeným prekonaním infekcie je častokrát silnejšia ako obranyschopnosť získaná očkovaním. Prekonanie infekčnej choroby nám síce zaistí, že druhýkrát ju nedostaneme, ale môže sa stať, že na nás zanechá vážne zdravotné následky a mohlo by nám dokonca spôsobiť aj smrť.

Preto takýto spôsob získavania imunity nie je najrozumnejší. Dnešné moderné očkovacie látky napríklad proti hemofilovým infekciám typu B, pneumokokom a tetanu nás chránia viac ako prirodzená nákaza.  Niektoré očkovacie látky nám lekári musia pichnúť opakovane, aby si naše telo vytvorilo dostatok protilátok a aby sme neochoreli.

Nie je to ale nič v porovnaní s možnosťou ochorieť na nebezpečnú infekčnú chorobu. Rozdiel medzi očkovaním a prirodzenou infekciou je jasný – očkovanie nám môže spôsobiť drobné nepríjemnosti ako zvýšená teplota, či opuch na mieste pichnutia.

Zatiaľ čo prekonanie choroby môže trvalo postihnúť naše zdravie. Známe sú prípady ochrnutia spôsobené prirodzenou infekciou detskej obrny, mentálna retardácia po prirodzene prekonanej pneumokokovej alebo hemofilovej meningitíde, zlyhanie pečene alebo nádor pečene po prirodzenej infekcii hepatitídy B, či prípady ohluchnutia po prekonaní mumpsu.

Tieto komplikácie sú vysokou cenou, ktorú by sme museli zaplatiť za takto získanú odolnosť voči ochoreniam, proti ktorým sa dnes môžeme očkovať.

 

DetskeChoroby.sk

Pridať komentár
Captcha
 
Rasto 04.06.2012 12:56:39
Prosim, mozete byt konkretnejsi? Prosim uvedte statistiky kolko z ochoreni zanechalo vazne a dozivotne postihnutia, akeho veku a pohlavia boli postihnute osoby, aky bol ich zdravotny stav a zivotny styl a tiez sposob liecby. Nakolko tieto faktory vyznamne ovplyvnuju uspesnost liecby. Inac to bude len obycajny obchod so strachom.
MUDr. Pavol Šimurka, PhD. 19.06.2012 11:31:48
Na Vašu otázku je možné podať veľmi široký rozsah údajov z literatúry, či už svetovej (WHO, CDC) alebo aj našej (slovenské, resp. československej). Neviem načo by to bolo. Ja sa zaoberám určitým konkrétnymi stavmi, napríklad rotavírusovýmmi infekciami. Údaj - vo svete v roku 2009 zomrelo na rotavírusové infekcie podľa údajov WHO zaokrúhlene 400 tisíc ľudí. Za posledný mesiac v tomto roku zomrelo 1- ročné dieťa na rotavírusovú infekciu v Jihlave. Závažné postihnutia po šoku z dehydratácie sa ani neevidujú. Druhou skupinou ochorení, ktorou sa zaoberám sú pneumokokové infekcie. V tejto oblasti som riadil celoslovenskú epidemiologickú štúdiu na detských oddeleniach na Slovensku v rokoch 2001-2003 (2 roky, júl - jún), sledovali sme invazívne infekcie (t. j. najzávažnejšie), to zn. hnisavé zápaly mozgových blán - meningitídy a otravy krvi - sepsy. Za toto obdobie sme zaregistrovali v sledovaných oddeleniach 22 prípadov invazívnych infekcií pneumokokom, 8 z týchto detí zomrelo (36 % úmrtnosť)a 6 detí malo významné trvalé následky. Mám u seba všetky protokoly o každom prípade. Očkovanie stále ostáva z určitých pohľadov najvýznamnejším úspechom verejného zdravotníctva.
Zavrieť

Odpoveď

 

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha
Poslať článok priateľovi