LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ako je to s očkovaním MMR vakcínou u imunodeficitných detí?

Dáša:

Pán Dluholucký, dovoľujem si reagovať na Vašu odpoveď zverejnenú na tejto stránke. Mám k tomu otázku, prečo ako člen Imunizačnej skupiny nepresadzujete povinné testovanie imunity pred očkovaním? Dcérka bola očkovaná aj napriek ekzému po 1. dávke DTP, 2. a 3. dávkou v 1. roku, v 15. mesiaci prišla na rad MMR vakcína a dcérka skončila ako obarená, s generalizovaným ekzémom na pohotovosti (2 týždne po očkovaní sa jej postupne ekzém zhoršoval, vrchol bol 14. deň). Následne som si vybavila vyšetrenie v imunologickej ambulancii a vyšli jej znížené hodnoty humorálnej, aj celulárnej imunity, dg. IDS. Pýtam sa Vás, muselo to takto skončiť? Nedalo sa zhoršeniu jej zdravotného stavu predísť? Kto je za to zodpovedný? Myslím, že mi pekne odpoviete, že ja (to veľmi dobre viem). Ako môžete s istotou jednoznačne napísať, že IDS stavy, hoci nie vážne, nie sú prekážkou očkovania? Viete predvídať reakcie organizmu s poruchou imunity, resp. nedozretou imunitou? Viete ako lekár vopred toto riziko s istotou vylúčiť? Robíte ako lekár preventívne opatrenia pred vykonaním očkovania, čo sa týka zamedzenia vzniku nežiadúcich reakcii? Ešte Vám napíšem perličku. Dcérka nebývala vôbec chorá. Prejavom bol “len” ekzém a neskôr potravinová alergia, čo nepovažujete za nejaký znak, že s imunitou to nie je s kostolným poriadkom, však? Aj napriek tomu mala imunitu laboratórne značne zníženú – opakujem dg. IDS. Všetko sa zistilo až “po funuse”. Divíte sa, že s takýmto prístupom k očkovaniu máte čoraz viac odporcov? Rozmýšľajte, prečo je to tak. Nie je to žiadna antivakcinačná lobby, sú to rodičia detí, ktorí sa stretli na “vlastnej koži” s nežiadúcimi účinkami očkovania. To, že popierate tie vážne, Vám nepridáva na dôveryhodnosti, ani lekárom, ktorí to vôbec nehlásia na SUKL. V tejto súvislosti som sa chcela ešte opýtať, ako často sú štátom (ktorý očkovanie “prikazuje”) laboratórne námatkovo kontrolované šarže vakcín a ktoré laboratórium tieto kontroly vykonáva a či sú kontrolované aj množstvá prídavných látok (napr. tiomersal, hydroxid hlinitý), ale aj množstvá antigénu? Je to tovar, za ktorý platíme, či už štát alebo rodičia. A ako spotrebitelia máme právo požadovať aj kontrolu tohto tovaru (nielen mäsa, vajíčok, hračiek). Ako sa hovori, aj “tesár sa utne”. A ďalšia otázka sa týka nedodržiavania zákona, podľa ktorého by mali byť v letáku uvedené info. o množstve karcinogénnych látok a ich množstve kg/deň. Prosím Vás pekne, nikde to nenájdeme. Zverejní toto Pfizer?

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Otázok ste položili niekoľko naraz, pokúsim sa na ne odpovedať čo najpresnejšie a stručne v rozsahu, ktorý táto poradňa dovoľuje:

  1. Očkovanie imunodeficientných detí má svoje pevné pravidlá a zásady, platné na celom svete. Hádam najkomplexnejšie ich je možné nájsť v “červenej knihe” (Red Book) vydávanej každé tri roky Americkoupediatrickou akadémiou – posledné 28. vydanie z roku 2009. V zásade platí: Očkovanie neživými vakcínami (všetky okrem BCG a MMR,V)je možné aj u najťažších imunodeficitných stavov – jedinou možnou komplikáciou je, že nedosiahneme dostatočnú imunitnú odpoveď – teda vakcína nebude chrániť úplne. Živými vakcínami sa nesmú očkovať pacienti s preukázaným závažným imunodeficitom kombinovaným alebo bunkovej imunity. U týchto pacientov môže živý (hoci oslabený vírus) vyvolať ochorenie (teda osýpky, mumps, ružienky, kiahne, alebo BCG tuberkulózu). Aj toto obmedzenie má svoje výnimky – napríklad pacienti s AIDS (ťažký imunodeficit) sú v kľudovej fáze očkovaní proti osýpkam, pretože “vakcinálne” osýpky sú pre nich menšie riziko ako “divé”. Ako sama píšete, Vaša dcérka bola celý prvý rok zdravá a mala ekzém. Teda je alergička (atopik) a jej imunita bola inak v poriadku. Ak by tomu tak nebolo, bola by s istotou opakovane alebo chronicky chorá. Po očkovaní DTP (neživá vakcína) bolo všetko v poriadku. Po očkovaní MMR nedostala ani mumps, ani osýpky, ani ružienku (čo je hrozbou živých vakcín u imunodeficitných detí), ale sa jej zhoršil ekzém. To znamená, že je možno alergická na niektorú zložku z vakcíny (vaječná bielkovina, želatína a pod.?) a tá aktivovala ekzém. No a je známe, že aktivovaná alergická reakcia dokáže utlmiť niektoré imunitné reakcie, ktoré sa po ukľudnení alergie vrátia do normálu. Testovanie imunity u Vašej dcérky pred aktiváciou alergie by s istotou vyšlo v norme. Ja by som celú túto otázku aj moje stanovisko na Vašom mieste prediskutoval s Vaším imunoalergológom a som si istý, že mi dá za pravdu – hoci som Vašu dcérku ani jej výsledky testov nevidel a odpovedám takpovediac naslepo.
  2. Každá vakcína pred jej uvedením do praxe vo svete prejde prísnymi predklinickými a klinickými štúdiami – vývoj po prax trvá priemerne 12 rokov a stojí firmu miliardy dolárov. Po tomto je schválená svetovými kontrolnými inštitúciami (FDA, ACIP, EMEA) a u nás Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a potom sa vyjadruje pracovná skupina pre imunizáciu (PSPI) ministerstva zdravotníctva, kategorizačná komisia a použitie je schválené zákonom. ŠÚKL kontroluje každú novoprivezenú šaržu, sleduje hlásenie akýchkoľvek komplikácií po očkovaní u nás a aj zo sveta. Kontrola je teda výnimočne prísna a priebežná.
  3. Soli hliníka v očkovacích látkach zaisťujú ich účinok – samotný antigén z mikróba by na vyvolanie odolnosti nestačil. Hliník nepatrí medzi látky ktoré by boli toxické – nájdete to v odpovedi týkajúcej sa hliníka. Thiomerzal je preukazateľne neškodný a naviac, dnes je obsiahnutý len vo vakcínach, ktoré sú viacdávkové – teda fľaštička sa napichuje opakovane. Dnes používané vakcíny v detskom očkovaní neobsahujú žiadny thiomerzal ak aj je uvedené “thiomerzal stopy” tak je to len nedetekovateľný zbytok, ktorý by mohol zostať z thiomerzalu, ktorý sa použil pri zhotovení vakcíny a následne bol prakticky celkom odstránený. Kancerogenné látky vakcíny neobsahujú. No a akokoľvek so mnou nebudete súhlasiť, tesár sa v prípade Vašej dcérky neuťal. Je to smola, že táto alergická reakcia prebehla – možno na niektorú zložku vakcíny, možno na potravinu. To musí zistiť Váš alergológ.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.