LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Aké by mali byť intervaly medzi jednotlivými očkovaniami?

Vek očkovania a intervaly medzi očkovaním sú stanovené s cieľom poskytnúť čo najúčinnejšiu ochranu pre dieťa. Väčšina vakcín pre deti vyžaduje 2 a viac očkovaní, ktoré zaistia vytvorenie dostatočnej imunitnej odpovede.

Podľa našich zákonov je možné očkovať najskôr po 9. týždni života, keď už je zaručená dostatočná imunitná odpoveď dojčaťa. Tento termín sa využíva v prípade, ak nie je možné dodržať obvyklé odporúčania pre očkovanie, a to najmä v oblastiach so zvýšeným rizikom infekcie alebo sťaženou dostupnosťou očkovania.

Aká je minimálna pauza medzi 1. a 2., resp. 2. a 3. dávkou?

Intervaly medzi jednotlivými dávkami vakcíny nemajú byť kratšie než je odporúčané minimum (napríklad pri zrýchlenom podávaní). Zvyčajne ide o 4 týždne medzi 1. a 2. dávkou a 8 týždňov medzi 2. a 3. dávkou pri trojdávkových schémach.

Pozabudli ste nechtiac na jednu dávku povinného očkovania?

Nevadí, keďže nedochádza k „prepadnutiu“ dávky, netreba začať očkovať odznova. Očkujeme tak, akoby bol interval dodržaný a pokračujeme podľa odporúčanej schémy.

Pozri aj:

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.