LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ako vakcíny účinkujú?

Základným cieľom očkovania je vyvolať takzvanú imunitnú odpoveď. Prekabátiť naše telo, aby si myslelo, že s chorobou sa už stretlo, vie s ňou bojovať a neochorie. Jediným bezpečným spôsobom, ako sa ochrániť pred nebezpečnými a niekedy smrteľnými chorobami je očkovanie. Očkovanie sa zvyčajne robí pichnutím očkovacej látky do svalu. Výsledkom je tvorba protilátok, ktoré chránia naše telo pred infekciou.

Na dosiahnutie úplnej ochrany je väčšinou potrebné absolvovať viac dávok očkovania. Prvá dávka upozorní imunitný systém na svoju prítomnosť a naštartuje ho. Odpoveď na druhú dávku je už výrazná a spravidla účinne chráni pred chorobou. S odstupom času sa zvykne podať posilňovacia dávka nazývaná booster, ktorá zaistí dlhodobú ochranu. Ak začne ochrana po rokoch klesať, stačí jedna posilňovacia dávka a ochrana sa vracia. Napríklad očkovanie proti tetanu treba opakovať každých 15 rokov, aby bolo účinné.

Pozri aj:

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.