Časté otázky o očkovaní

Čo je kolektívna imunita a ako funguje?

Podľa dosahu poznáme imunitu individuálnu a kolektívnu. Individuálna imunita voči niektorému vírusu či baktérii chráni konkrétneho človeka. Možno ju získať buď prekonaním ochorenia, alebo očkovaním proti vírusom či baktériám. Čím viac ľudí v celkovej populácii je zaočkovaných proti niektorému pôvodcovi choroby, tým sa zvyšuje šanca na obmedzenie šírenia ochorenia až po vznik kolektívnej imunity. Postupne sa tak šírenie choroby zúži len na priamy styk nakazeného jedinca s nezaočkovaným človekom.

Veľký vplyv na intenzitu šírenia nákazy v nezaočkovanej populácii má tzv. nákazlivosť danej choroby, ktorá je rôzna. Pri detských infekciách až stopercentnú nákazlivosť majú osýpky, vysokú nákazlivosť má aj čierny kašeľ, ovčie kiahne či mumps. Tieto ochorenia si dokážu nájsť aj najmenšiu „štrbinku“ medzi ľuďmi očkovanými a takými, čo ich prekonali, na to, aby zasiahli ľudí neočkovaných.

 

Čo je kolektívna imunita?

Ide o taký stav odolnosti populácie, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií. V ideálnom prípade vedie až k vymiznutiu (eliminácii) ochorenia v danom regióne. Z éry pred očkovaním vieme, že sa kolektívna imunita objavovala aj spontánne v dočasnej forme. Dialo sa tak po epidémiách osýpok či čierneho kašľa, keď dva - tri roky po epidémii bol zaznamenaný ich výrazne nižší výskyt až do doby, kým sa neobjavila nová populácia nechránených detí. Trvalú kolektívnu imunitu možno zabezpečiť len dlhodobým zaočkovaním značnej časti populácie.

 

Aká je efektívnosť očkovania pri odstránení infekčných ochorení?

Príkladom môžu byť pravé kiahne (variola). Toto ochorenie, známe ako „čierna smrť“, zabilo spolu s morom a cholerou viac ľudí ako všetky vojny dohromady. No v polovici 20. storočia sa podarilo zaviesť na celom svete celoplošné očkovanie tzv. metódou zametania (mopping-up). Tým bol prerušený reťazec šírenia tohto ochorenia a kiahne boli zo sveta vymazané (eradikované). K podobnému výsledku speje na viacerých kontinentoch detská obrna, ktorá je zatiaľ v štádiu eliminácie.

Na týchto príkladoch vidieť, že dlhodobé celoplošné zaočkovanie populácie môže viesť k odstráneniu nebezpečných chorôb. Aké však musí byť zaočkovanie populácie, aby ochorenia vymizli? Závisí to od množstva faktorov:

  • hustoty obyvateľstva
  • veku, kedy sa infekcia vyskytuje najčastejšie
  • nákazlivosti danej choroby.

Pre lepšiu predstavu nájdete úrovne potrebné na vznik kolektívnej imunity niektorých nákaz v tabuľke č. 3:

 

Choroba

Vek výskytu pred očkovaním

Stupeň infekciozity danej choroby Hranica % zaočkovanosti na kolektívnu imunitu
Osýpky 4 - 5 15 - 17 92 - 95 %
Čierny kašeľ 4 - 5 15 - 17 92 - 95 %
Mumps 6 - 7 10 - 12 90 - 92 %
Ružienky 9 - 10 7 - 8 85 - 87 %
Záškrt 10 - 14 4 - 6 80 - 85 %
Detská obrna 12 - 15 3 - 5 80 - 85 %

 

Z tabuľky vyplýva, že deti sú vtedy chránené pred osýpkami, ak bude percento zaočkovaných detí vyššie ako 95 %, pri detskej obrne nad 85 %. Zároveň je aj pri takomto percente zaočkovaných detí nutné, aby bolo zaočkovanie rovnomerne rozložené na celom území. Ak sú veľké regionálne výkyvy v zaočkovaní a kde - tu klesá pod hranicu potrebnú na kolektívnu imunitu, vzniká tzv. vakcinačná diera. V nej sa nachádza celá skupina nechránených ľudí, ktorí sa môžu stať obeťou infekcie. Stačí len, aby sa objavil infikovaný jedinec, ktorý potom dokáže vyvolať miestnu epidémiu.

Na Slovensku máme v súčasnosti dlhodobo vysoké (u detí nad 98 %) zaočkovanie voči všetkým chorobám v povinnom očkovaní. Vďaka tomu je u nás kolektívna imunita na špičkovej úrovni a väčšina detských infekčných ochorení je eliminovaná, teda sa nevyskytuje. Problémom však začínajú byť komunity s „vakcinačnými dierami“. Prípadný pokles kolektívnej imunity jednotlivých komunít sa môže prejaviť v poklese kolektívnej imunity celého štátu s následným výskytom rozsiahlych epidémií.

 

Pozri aj:

Pridať komentár
Captcha
 
Rebeka 27.04.2013 11:23:57
Chýba tu údaj, koľko ľudí vôbec nemá protilátky, napriek tomu, že sú očkovaní a očkovanie u nich nefunguje. A druhá vec: rôzna účinnosť vakcín (5,10,15 rokov), ak vôbec je nejaká....To je teda riadna vakcinačná diera...podľa mňa kolektívna imunita neexistuje a je to len také zbožné želanie:-)
MUDr. Ingrid Urbančíková 06.06.2013 21:06:51
V takom prípade, by sme sa potrebovali venovať odbornému vysvetleniu o úlohe protilátok vo vzťahu ku konkrétnym vakcínam, u konkrétnych skupín očkovancov, či ide o imunokompetentné osoby alebo naopak imunokompromitované osoby. Museli by sme rozpísať, že prečo je potrebné podávať pri niektorých vakcínach posilňovacie dávky a prečo práve v takých intervaloch. Myslela som, že to už určite viete, keď sú Vám podľa Vášho cítenia všetky informácie o očkovaní jasné. Vysvetlenie je totiž veľmi jednoduché, sú to základy imunológie, mikrobiológie a infektológie. Kolektívna imunita je tiež realita, aj napriek tomu, že tomu neveríte... nikto Vás ani nenúti, nie je to totiž vôbec potrebné. Stačí, že kolektívna imunita chráni v súčasnosti jedincov, ktorí sú neimúnni, lebo nemôžu byť očkovaní...
Info 04.10.2017 09:42:19
Dobry den, rad by som si prave tuto cast (posilnovacie davky atd.) precital v nejakej relativne zrozumitelnej forme pre laika, viete mi prosim nieco odporucit? Dakujem.
MUDr. Pavol Šimurka, PhD. 15.10.2017 17:37:49
Dobrý deň, práve Sprievodca očkovaním má byť literatúra určená pre rodičov (nie zdravotníkov), je možné, že niečo je napísané zložitejšie. Preto nám naformulujte konkrétne otázky a my sa pokúsime jednoducho a obsažne na ne odpovedať.
Fero 29.04.2015 23:02:25
Pozname mnoho pripadov kde bolo aj vyssie zaockovanie a napriek tomu ochorenie prepuklo a cuduj sa svete prave u ocovanych http://www.ksbw.com/news/pertussis-outbreak-at-monterey-park-school/31881324
MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH 04.05.2015 15:00:44
Dobrý deň prajem, vybrali ste si veľmi zlý príklad. Čierny kašeľ (pertussis) sa vyskytuje totiž aj po prekonaní prirodzeného ochorenia, vyskytuje sa aj u očkovaných. Mnohokrát sa pertussis ani dostatočne nediagnostikuje, teda ochorení môže byť viac, ako je hlásených. V súčasnosti sa podstatne zlepšila diagnostika, takže aj hlásených ochorení pribúda, avšak nepribúdajú žiadne hospitalizácie, komplikácie alebo úmrtia u väčších detí, adolescentov alebo dospelých. Citujem z Vami odporúčaného linku: "All four have completed their five-day anti-biotic treatment at home and are back at school" – z ktorého vyplýva, že všetci štyria sa po 5-dňovej liečbe doma vrátili do školy - to teda musel byť naozaj extrémne mierny priebeh, čo je veľký rozdiel oproti priebehu pertussis u kompletne neimúnnych dojčiat, ktoré sa neudýchajú bez pľúcnych ventilátorov a najmä často zomierajú na rôzne komplikácie (žiaľ aj u nás v posledných rokoch). Vakcína proti pertussis nie je totiž určená na ochranu proti ochoreniu, ale na ochranu pred závažnými klinickými formami ochorenia, najmä u rizikových neimúnnych dojčiat. To je jej primárny efekt, ktorý sa po rokoch očkovania prejavil v populácii, pretože nemáme epidémie u dojčiat s vysokou smrtnosťou. Podstatné totiž je, že u starších detí a dospelých okrem dlhotrvajúceho nepríjemného kašľa nedochádza ku komplikáciám, ale na druhej strane sú práve títo jedinci zdrojom infekcie pre neimúnne dojčatá, najmä neočkované do 3 mesiacov, ktoré sú ohrozené ťažkým priebehom so závažnými komplikáciami a ohrozením života. Odporúčam link: https://www.youtube.com/watch?v=iUYub4QrBIA. Je snahou celoplošným očkovaním posilňovať aj kolektívnu ochranu neimúnnych a rizikových jedincov, tento efekt však závisí od charakteru infekčného ochorenia. U niektorých infekčných ochorení sa to darí viac (napr. pri poliomyelitíde), pri niektorých je to ťažšie (napr. spomínaný pertussis, kedy aj zaočkovaní jedinci môžu ochorieť a teda byť aj zdrojom infekcie).
Zavrieť

Odpoveď

 

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha
Poslať článok priateľovi